Tyska biblioteka dla dzieci filia nr 2

Wpis

poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Gry i zabawy na ostatnie dni wakacji..

Wakacje już się kończą. Czas do szkoły, koleżanek i kolegów ze szkolnej ławki, do obowiązków, nauki i przyjemności. Czekając na 1 września wykorzystajmy propozycje zabaw z książki Najpiękniejsze zabawy sprzed lat dla dzieci [aut. Huw Davies; przekł. z ang. Aleksandra Kułan].

Najpiękniejsze zabawy... to zbiór zabaw i gier z których korzystali wasi rodzice. Gier, które były popularne w czasach gdy dzieci nie miały komputerów, telefonów komórkowych, a nawet telewizji. Co wtedy robili wasi rodzice? Biegali po podwórku, chowali się, ganiali i urządzali mnóstwo zabaw. Jakich? Kilka przedstawię tutaj, a jeśli chcecie poznać więcej, zapraszam do biblioteki po książkę :)

Mrugający zabójca

Mrugający zabójca to gra wymagająca od uczestników przebiegłości i umiejętności oszukiwania. Aby ją rozpocząć, potrzeba przynajmniej 5 graczy, którzy zajmują miejsca przy stole.

Na początku wyrywamy kawałek kartki dla każdej osoby. Jedną z nich oznaczamy krzyżykiem, a pozostałe zostawiamy czyste. Wymieszaj kartki i pozwól każdemu z uczestników wylosować jedną. Gracze dyskretnie sprawdzają, czy jest jakiś znaczek na papierku, który wyciągnęli. Osoba, która znajdzie krzyżyk na wylosowanej kartce - jest "zabójcą". Wszyscy inni są potencjalnymi ofiarami, a jeden z zawodników jest detektywem.

Celem gry jest "zabicie" wszystkich graczy, zanim "zabójca" zostanie złapany. Aby kogoś "zabić", "zabójca" musi nawiązać kontakt wzrokowy z innym graczem oraz delikatnie mrugnąć powieką, tak aby inni zawodnicy tego nie zauważyli.

Celem innych graczy jest zidentyfikowanie "zabójcy", zanim staną się jego ofiarami.

Gra się zaczyna. Wszyscy siedzą wokół stołu i muszą po kolei na siebie patrzeć, nawiązując kontakt wzrokowy. "Zabójca" atakuje, a jego ofiary używają swoich zdolności aktorskich, aby polepszyć efekt końcowy, klękają i udają, że umierają.

Każdy, komu wydaje się, że odkrył, kto jest "zabójcą", może oficjalnie go oskarżyć. Jeśli się pomyli, zostanie ukarany "śmiercią".

 

Wystarczy kawałek kredy i kamień i juz można grać w...

Klasy

W Klasy można grać wszędzie tam, gdzie jest możliwe narysowanie kredą odpowiedniego szablonu. Można go nanieść na przykład na płyty chodnikowe.

Narysowane na chodniku kwadraty ponumeruj od 1 do 10. Aby rozpocząć grę, rzuć kamyk na pole nr 1. Upewnij się, że wylądował dokładnie na tym polu. Jeśli dotknie linii, stracisz swoją kolejkę. Przeskocz przez pole, na którym leży twój kamyk, następnie postaw lewą stopę na polu nr 2, a prawą na polu nr 3. Przeskakuj na przemian kolejne kwadraty, aż do tego z nr 10. Następnie obróć się na jednej nodze i wróć w taki sam sposób do swojego kamienia. Zatrzymaj się na polach nr 2 i 3. Weź kamyk przed przeskoczeniem na pole nr 1. W ten sposób kończysz swoją rundę. Jeśli stopą dotkniesz linii, stracisz równowagę lub pominiesz któreś pole, tracisz kolejkę. Przy następnym starcie musisz znów zacząć od pola nr 1. Za każdym razem, kiedy pomyślnie ukończysz bieg, musisz wrzucić swój kamyk na następne pole. Tak więc w drugiej kolejce na pole nr 2, w trzeciej na pole nr 3 itd.

Przeskocz na lewej nodze przez pola nr 1, 3 i 4.

klasy

 

Od siebie dodam jeszcze sympatyczną grę Nazwy. Potrzebujemy do niej kredy do namalowania szablonu na chodniku. Malujemy 8 (lub według potrzeby) takich samych prostokątów w dwóch kolumnach (jak na obrazku). Bierzemy kamyk i rzucamy po kolei na każde z pól. Jeśli kamień nie wpadnie na to pole które powinno - tracimy kolejkę. Jeśli wpadnie na pierwsze pole RZECZY - skaczemy na obu nogach na pole nr 2 (IMIONA), potem 3 (NAZWISKA) i kolejno: KWIATY, ZWIERZĘTA, MIASTA, KOLORY , POSTACIE Z BAJEK. Na ostatnim polu zatrzymujemy się i zabieramy z pola nr 1 kamyk. Kiedy kamień leży na polu RZECZY podczas skakania na każde z pól podajemy jedna nazwę rzeczy np: auto, długopis, kamień, dom, itp. Jeśli się zająkniemy, nie wymyślimy szybko żadnej rzeczy - tracimy kolejkę i będziemy musieli zacząć od nowa. Kiedy kamień leży na polu KWIATY: skaczemy na każde z pól (przeskakujemy to na którym jest kamyk) i wymieniamy nazwy kwiatów: róża, frezja, tulipan, itp.

Kiedy przejdziemy już wszystkie pola, grę można kontynuować skacząc na prawej nodze, później na lewej nodze, itd.

nazwy

Zachęcamy do wspólnych gier i zabaw na świeżym powietrzu :)

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
bibliotekarkafilii2
Czas publikacji:
poniedziałek, 29 sierpnia 2011 11:42

Polecane wpisy

  • Książkę poznać czas!

    Książek bardzo chętnie słuchają już maluszki. Głośne czytania w żłobku Sport - Art dają najmłodszym wiele ciekawych wrażeń. Maluchy oswajają się z książką, oglą

  • RODO w BIBLIOTECE

    INSPEKTOR OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH PIOTR KARCZ KONTAKT:  piotr.karcz@twojerodo.pl   Szanowni Państwo!   Zgodnie z  Rozporządzeniem Parlament

  • Życzenia Świąteczne

    Wesołych, pełnych radości i wiary Świąt Wielkiej Nocy spędzonych wśród srebrnych bazi i najbliższej rodziny przy wspólnym stole. Smacznego święconego jajka oraz

Trackback

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny