Tyska biblioteka dla dzieci filia nr 2

Wpisy

 • czwartek, 06 października 2011
 • wtorek, 04 października 2011
  • seria Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci


   Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

   Wraz z wydawnictwem Literatura Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki: Asiunia Joanny Papuzińskiej, Czy wojna jest dla dziewczyn? Pawła Beręsewicza oraz Zaklęcie na "w" Michała Rusinka. 

   Seria powstała w wyniku współpracy obu instytucji jest serią niezwykłą. Pozwala zmierzyć się najmłodszym czytelnikom (od około 6 lat) z trudnym tematem wojny. Lektura tych książeczek może stać się wstępem do poważnej rozmowy rodziców z dziećmi. 

   Każda książka opowiada autentyczne przeżycia młodych uczestników powstania. Istotne jest, iż każdy z bohaterów książki, to realna osoba z którą wywiad znajduje się w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

   Patronat Honorowy nad całą serią objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

   O Asiuni wypowiada się dr Anna Piekarska, psycholog, wydział Psychologii UW:

   "Ta właśnie książka, z pięknymi, malarskimi ilustracjami, pozwoli rodzicom poważnie porozmawiać z dziećmi o wojnie, nie wykraczając poza bezpieczne obrazy i emocje, i tym samym nie narazi dzieci na traumatyczne doświadczenia. Jeśli jednak, po przeczytaniu książki, dzieci zapytają dlaczego nie wróciła mama Asiuni, spokojnie powiedzmy im prawdę. Bo przecież taka była ta wojna...”

   Wypowiedź Wojciecha Eichelbergera o Zaklęciu na "w" :

   „Ambitna, oparta na autentycznej relacji próba opowiedzenia dzieciom o wojnie widzianej oczyma dorastającego chłopca. Tak jak to u chłopców bywa, straszną i okrutną wojnę bohater zapamiętał jako bardzo trudną i czasem niezrozumiałą, ale zadziwiającą przygodę. Czytając z dziećmi tę książkę, nie bójmy się wejść w rolę dorosłego narratora, który pokaże także tragiczne i szalone oblicze wojny." 

     

    Zachęcam również do odwiedzenia strony www Muzeum Powstania Warszawskiego http://www.1944.pl/ 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „seria Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarkafilii2
   Czas publikacji:
   wtorek, 04 października 2011 15:04
 • poniedziałek, 03 października 2011

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny