Tyska biblioteka dla dzieci filia nr 2

Wpisy

 • piątek, 21 października 2016
  • Złota Recenzja: Kopidoł i kwiaciareczka - ,,Błękitnooki"

    

   okadka1

    

                 Kiedy trudno zagadać do koleżanki z klasy pozostają jedynie ukradkowe spojrzenia i nadzieja na słowa, które być może nigdy nie padną. Małgosia jest dziewczyną zakochaną
   w chłopaku rozwiązującym problemy za pomocą pięści. Nastolatek nie radzi sobie
   z negatywnymi emocjami. Zamknięty w sobie Wiktor pociąga Gosię. Jednak milczenie
   i zdawkowe rozmowy nie prowadzą młodych donikąd. Dopiero głośna na całą szkołę afera zbliża do siebie dwójkę bohaterów, którzy od tej chwili stają się nierozłączni. Wzajemna fascynacja jest widoczna jak na dłoni. Miłość staje się wyzwaniem. Zwłaszcza dla Wiktora, który popełnia głupotę za głupotą. Kazimierz Szymeczko miał pomysł na książkę o budzącym się uczuciu. Jednak zaplątał się w pułapkę nudy. Gosi i Wiktorowi brakuje zadziorności przez co stają się bezbarwni. Pokazani są jako postacie bez charakteru. Kwiaciareczka to w gruncie rzeczy grzeczna dziewczynka, która boi się zawalczyć o siebie. Natomiast Wiktor to honorowy buntownik. Pozbawiony tajemniczości, przez co niestety nijaki.

   W prozie Szymeczki możemy odnaleźć pewne mankamenty. Autorowi zarzucić można powielanie utartego raz już sprawdzonego schematu. A przecież powieść młodzieżowa wcale nie musi być schematyczna. Współczesny czytelnik czeka na nowości, które zainteresują go nowatorskością rozwiązań. Przewidywalna treść i brak pazura to mankamenty prozy Szymeczki. Akcja ciągnie się jak guma. Zbyt długo czekamy na rozwój wydarzeń. Znudzeni książką doczytujemy ją do końca nie przeżywając większych emocji. Książka choć poprawnie napisana to jednak jest za nudna dla współczesnych nastolatków. 

   Autora należy pochwalić za umiejętne przedstawienie wątku wolontariatu w ośrodku Caritas. Strony o Caritasie uwrażliwiają czytelnika pokazując, że niepełnosprawny wcale nie jest gorszy. Pobudzeni lekturą zaczynamy stawiać celne pytania. Czy można być szczęśliwym będąc tak pokrzywdzonym? Jak pomóc, kiedy ataki epilepsji budzą przerażenie? Wyzwaniem staje się zbliżenie do osób upośledzonych. Warto pamiętać, że nie od razu można się przełamać. Jak to w życiu trudniej coś zbudować niż zburzyć. ,,A kto ma miękkie serce ten musi mieć twardy tyłek."Co smutne normalność dziwi, takie nastały czasy.

           Kilka słów należy poświęcić okładce książki. Utrzymana  jest w żywych, intensywnych kolorach. Przez co nasuwa myśl o wakacjach. Na pierwszym planie widzimy pomarańczową trumnę, którą obejmuję zakochana para. Grafika jest iście miłosna. Do tego intrygujący tytuł. Czyżby gotowa recepta na sukces? Nic bardziej mylnego. Nie jest to typowo wakacyjna lektura. Jest to książka, w której pełno krwi na asfalcie, gangsterów i żon marynarzy. Jest to powieść ambitna, poruszająca ważne sprawy.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarkafilii2
   Czas publikacji:
   piątek, 21 października 2016 16:41
 • wtorek, 18 października 2016
  • ZABAWA KSIĄŻKĄ

   131

   231

   323

   417

   521

   622

   713

   810

   94

   103

    

   to18

   1212

   Podczas spotkania w bibliotece z klasą III ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tychach przeczytaliśmy jedną z książek popularnej obecnie serii Martina Widmarka. Wybór padł na Tajemnice biblioteki. Z zapartych tchem słuchaliśmy, jak Lasse i Maja rozwiązują kolejną detektywistyczną zagadkę. Uczniowie klasy III niczym bohaterowie podążający za tropem rozszyfrowywali tajemniczy książkowy szyfr. Po jego złamaniu odczytaliśmy hasła zawiązane z czytelnictwem i biblioteką. Zabawa książką bardzo się dzieciom podobała. Obiecaliśmy, że będziemy ją kontynuować również w domu. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że książka to nie tylko wiedza  za jej pomocą przekazywana, to także świetna zabawa.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarkafilii2
   Czas publikacji:
   wtorek, 18 października 2016 14:25
 • piątek, 14 października 2016
 • czwartek, 13 października 2016
 • piątek, 07 października 2016

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny