Tyska biblioteka dla dzieci filia nr 2

Wpisy

 • czwartek, 18 sierpnia 2011
 • środa, 17 sierpnia 2011
 • piątek, 12 sierpnia 2011
 • czwartek, 11 sierpnia 2011
  • Przeczytaj koniecznie

   Rodzicom polecam do przeczytania książki z serii Rodzicielstwo bliskości wydawnictwa Mamania. W naszej bibliotece dostępne są tytuły: Droga mleczna, Nosimy nasze dziecko i Poród bez granic.

   Rodzicielstwo bliskości to seria tłumaczona z języka francuskiego. Autorka Claude Didierjean-Jouveau od wielu lat jest prezeską francuskiej sekcji La Leche Leauge - największej międzynarodowej organizacji wspierającej karmienie piersią, prywatnie jest mamą trzech synów. Jej książki mają za zadanie wspierać budowanie mądrej i głębokiej relacji rodzic-dziecko.

   Agnieszka Świrniak - tłumaczka serii Rodzicielstwo bliskości na język polski, zapytana o to czym dla niej jest rodzicielstwo bliskości odpowiada:

   "Ojej, trudno powiedzieć, co jest najważniejsze. Chyba odpowiadać na potrzeby dziecka, w miarę jak one się zmieniają, dostrzegać te zmiany, co jest bardzo trudne. Inaczej potrzebuje mojej obecności czterolatka, niż trzylatka, ale jest to bardzo subtelna różnica. A pomagają mi w tym takie bliskościowe czynności jak karmienie piersią, wspólne spanie, noszenie w chuście. Choć czasem mówię Uli szczerze, że już po prostu nie jestem czegoś w stanie fizycznie zrobić. To nie jest rezygnacja z Rodzicielstwa Bliskości, tylko uczenie dziecka, że należy również respektować potrzeby rodzica, takie „dziecięctwo bliskości” wobec rodziców. Myślę, że rodzicielstwo bliskości to też traktowanie dziecka jak równorzędnego partnera – zawsze tłumaczę Uli, dlaczego gdzieś idziemy, dlaczego nie mogę spełnić jakiejś jej prośby, a nawet, dlaczego mnie denerwuje. To buduje bliskość, a przecież w tym stylu wychowania chodzi o to, żeby nasz maluch radził sobie dobrze w świecie, otoczony ludźmi, którzy będą mu mniej lub bardziej bliscy przez całe życie."
   [pełny tekst wywiadu z tłumaczką na stronie www.dziecisawazne.pl]

   Czekamy na kolejne tytuły: Śpimy z dzieckiem, Rodzicielstwo bez przemocy i Nie płacz maleństwo.

   Wspierajmy nasze dziecko, dajmy mu poczucie, że jest dla nas ważne, że jest kochane i szanowane. Przytulajmy je i bądźmy blisko - tego najbardziej potrzebuje w pierwszych latach swojego życia.

   okładki

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „Przeczytaj koniecznie”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   bibliotekarkafilii2
   Czas publikacji:
   czwartek, 11 sierpnia 2011 16:22
 • poniedziałek, 08 sierpnia 2011
  • SKARB ODNALEZIONY

   Jako pierwsze poprawnej odpowiedzi na zadane pytanie udzieliły Asia i Wiktoria. I to własnie one razem z Dominiką wyruszyły na poszukiwanie skarbu. Kolejną wskazówkę znalazły pod... stołem w bibliotece. A tam niespodzianka: następna zagadka!

   Co oznacza według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej symbol 94(438)?

   Dziewczyny odpowiedziały oczywiście prawidłowo (pomogły im w tym tablice UKD) i podążyły do półki z działem 94(438) gdzie znalazły kolejną podpowiedź:

   Na terenie osiedla A znajduje się wiele rzeźb. Jedna z nich przedstawia matkę z dzieckiem. Znajdź ją a zbliżysz się do skarbu...

   Nasze czytelniczki nie musiały czekać na zachętę. Szybka konsultacja i już wiadomo - pomnik matki z dzieckiem znajduje się przy dawnym żłobku, dziś znajduje się tam Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Filia w Tychach.

   Znaleźć pomnik było łatwo. Dziewczyny mieszkają na tym osiedlu, znają tu wszystkie miejsca, zakątki, rzeźby i pomniki. Ale skarb chochliki ukryły bardzo dobrze! Trzeba się było bardzo nagimnastykować żeby wydobyć go zza pomnika. Było warto! W środku były prawdziwe skarby!

   A dodatkowo informacja: 

   Czy wiesz, że...

   Skarb który odkryłeś schowany został za rzeźbą matki z dzieckiem. Rzeźba ta ustawiona jest w niszy w centralnym punkcie elewacji dawnego żłobka. Kompozycja tej świeckiej rzeźby przypomina renesansowe przedstawienia Madonny z Dzieciątkiem. Autorem tej rzeźby jest Stanisław Marcinów.

   Zapraszamy do śledzenia bloga. Już niebawem Krasnoludki zdradzą kolejną kryjówkę chochlików...

   Szukanie wskazówki pod stołem:

   skarb1

   Szukanie skarbu za pomnikiem:

   skarb2

   Sukces!! Jest skarb!!

   skarb3

   Zapraszamy do zwiedzania naszego osiedla. Osiedle A jest nastarszym osiedlem w Tychach. 

   Zbudowane zostało w latach 1951–1956. A pierwsi lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań 1 maja 1952 roku. O kolejnych ciekawych i wartych obejrzenia miejscach przeczytacie już niebawem na naszym blogu :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „SKARB ODNALEZIONY”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bibliotekarkafilii2
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 sierpnia 2011 14:25
  • FRANCJA

   "Milenka w Paryżu" Dagmar Chidolue wprowadziła nas w klimat Francji. To kolejne państwo, które odwiedziliśmy w ramach cyklu Z książką dookoła świata

   Zawsze wykonujemy jakąś pracę plastyczną, tym razem moi czytelnicy namalowali piękne Wieże Eiffla.

    

   francja1

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „FRANCJA”
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekarkafilii2
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 sierpnia 2011 14:04
  • UWAGA POSZUKIWACZE SKARBÓW..

   Moi Drodzy!

   Oto pytanie będące wstępem do szukania skarbu:

   Kto stworzył Uniwersalną Klasyfikację Dziesiętną i kiedy pojawiło się jej pierwsze wydanie?

   Odpowiedzcie na pytanie, odpowiedź napiszcie w komentarzu i czekajcie na kolejne wskazówki.
   Pojawią się niedługo :)
   Jeśli macie problemy, pamiętajcie, że w bibliotece znajdziecie odpowiedź  na każde pytanie!

   Wasz Krasnoludek

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (5) Pokaż komentarze do wpisu „UWAGA POSZUKIWACZE SKARBÓW..”
   Tagi:
   Autor(ka):
   bibliotekarkafilii2
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 08 sierpnia 2011 11:19
 • czwartek, 04 sierpnia 2011

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny